Oświetlenie kuchni – najważniejsze miejsca do oświetlenia

Oświetlenie kuchni powinno być nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Wnętrze to jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Przeważnie za główne źródło światła służy lampa umieszczona na suficie w centralnym punkcie pomieszczenia. Jednak, z powodu ustawienia wyposażenia kuchni, większość czynności wykonuje się tyłem do tego punktu, zasłaniając ciałem padające światło. Dlatego warto doposażyć kuchnię w dodatkowe źródła światła.

W miejscach gdzie najczęściej wykonuje się pracę, czyli przy zlewie, stojących szafkach, kuchence, należy zamontować dodatkowe lampy. Najczęściej są one ukryte pod wiszącymi szafkami kuchennymi.

Alternatywą do głównego centralnego źródła światła jest umieszczenie lamp na górze wiszących szafek i skierowanie ich w sufit. Zapewni to oświetlenie łagodne dla oczu a zarazem optycznie podwyższy sufit. Jeżeli posiadasz (lub planujesz kupno) szafki z przeszklonymi drzwiczkami, możesz wewnątrz zamontować lampki, które stworzą przytulną i stylową atmosferę.

Ze względów praktycznych oświetlenie kuchni powinno posiadać do czterech systemów światła.

1. Oświetlenie ogólne

Oświetla całe wnętrze kuchni. Może zostać zrealizowane za pomocą lampy zwieszanej, plafonu lub opraw instalowanych centralnie na suficie. Jeśli w kuchni stoi stół, to lampa oświetlenia ogólnego może być powieszona nad stołem. Można wtedy też zastosować lampę/lampy, które poprzez swoją budowę będą w większym stopniu oświetlały stół niż pozostałą część pomieszczenia.

Możesz też zastosować lampy schowane nad wiszącymi szafkami i oświetlającymi sufit. Uzyskasz wtedy bardzo miękkie i przyjemne dla oka odbite od sufitu światło.

Oświetlenie kuchni - ogólne
Oświetlenie ogólne za pomocą układu trzech lampek o wąskim kącie świecenia. Możliwość ich nakierowywania umożliwia skierowanie światła zarówno na blat stołu jak i na wiszące szafki. Ciemny sufit obniża optycznie wnętrze.

2. Miejscowe oświetlenie blatów pod szafkami

To miejsce powinno być szczególnie jasno oświetlone. Można tu zastosować różne źródła światła, łącznie ze świetlówkami lub LEDami. Ważne jest by posiadały one wysoki współczynnik oddawania kolorów. Chcemy przecież w naturalnych kolorach widzieć produkty, z których przygotowujemy posiłek.

Oświetlenie kuchni - blaty pod szafkami
Oświetlenie instalowane pod wiszącymi szafkami oraz w okapie kuchni.

3. Dekoracyjne oświetlenie nad szafkami

Dopełnieniem systemów oświetleniowych w kuchni są małe lampki, zazwyczaj halogenowe, instalowane nad szafkami. Dostępne są różnego typu krótkie wysięgniki zakończone lampką halogenową. Warto zamocować je po środku szafki wiszącej, tak by po otwarciu szafki światło z lampki oświetlało ciemne wnętrze. Poza oprawkami na wysięgnikach stosuje się również oczka halogenowe mocowane w specjalnie do tego celu przygotowanych, wysuniętych nad szafką płytach.

Oświetlenie kuchni - światło nad szafkami
Dekoracyjne oświetlenie nad szafkami

4. Oświetlenie „dyżurne”

Kuchnia przyciąga do siebie wielu domowników, o różnych porach. Nie ma w tym nic dziwnego, człowiek musi przecież jeść. Jeśli domownicy mają zwyczaj wieczorami co chwilę, wchodzić i wychodzić do kuchni warto wtedy pozostawić w niej włączoną małą lampkę. Często funkcje tę pełni któraś z lamp oświetlających blat pod szafką wiszącą.

Oświetlenie kuchni - dyżurne
Oświetlenie „dyżurne”

Oświetlenie kuchni - całość
Oświetlenie użytkowe całości

Wizualizacje kuchni zostały zaprezentowane dzięki uprzejmości firmy Philips Lighting Poland.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *