Oświetlenie łazienki – najważniejsze miejsca do oświetlenia

Oświetlenie łazienki, to zazwyczaj lampa na suficie i druga nad lustrem. To jednaj za mało. Nie powinniśmy się tak ograniczać. Obecnie jest wiele możliwości aby uzyskać dobre oświetlenie. Zobacz najważniejsze miejsca i sposoby oświetlania.

W łazience szczególnie powinniśmy zadbać o światło przy lustrze. Jest ono niezbędne dla pań przy makijażu. Panom przyda się przy goleniu. Aby dobrze oświetlić twarz powinny być zastosowane minimum dwie lampy. Jedna po prawej, a druga po lewej stronie lustra. Można również dać trzecią nad lustrem. Ważne jest, aby źródła światła były schowane za mlecznymi kloszami lub same posiadały bańki mleczne. W ten sposób ograniczysz olśnienie od jaskrawych źródeł światła. Lapy boczne powinny być zamocowane najlepiej na wysokości głowy.

Innym rozwiązaniem są panele instalowane nad lustrem, posiadające kilka źródeł światła. Im dłuższy panel i więcej źródeł światła, tym lepsze oświetlenie. Ważne jest, by oglądając swoją twarz w lustrze, była ona równomiernie oświetlona, bez cieni pod oczami. Takie cienie powstają, gdy twarz oświetlona jest z góry, za pomocą pojedynczej lampy.

Przy wąskich lustrach lepsze jest oświetlenie boczne, a przy szerokich panelem od góry.

Oświetlenie pozostałej części łazienki powinno być skierowane na wannę lub natrysk. Należy tu jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa istnieją strefy przy wannie/brodziku, gdzie nie wolno instalować żadnych urządzeń na napięcie sieciowe. Dokładne wytyczne podaje norma PN-91/E-05009/701. W uproszczeniu urządzenia oświetleniowe można instalować, w odległości 60 cm od wanny i brodzika (natrysku) oraz na wysokości powyżej 2,25 m od podłogi. Chodzi o to, by będąc w wannie lub pod natryskiem, nie można było sięgnąć ręką żadnych niebezpiecznych urządzeń elektrycznych.

Oświetlenie ogólne łazienki może być realizowane za pomocą opraw zarówno z kloszem mlecznym jak i ostrym światłem z małych halogenków lub LEDów. W łazience światło punktowe ma tę zaletę, że jaskrawe oczka świetlne, odbijają się w armaturze łazienkowej i ścianach wyłożonych płytkami. Tworzą przez to, bardzo dekoracyjne oświetlenie.

W łazience można również pomyśleć o innych dekoracyjnych efektach np. ścianka z oświetlonych luksferów, podświetlane wnęki, czy świecący różnymi kolorami strumień wody.

Oświetlenie łazienki – przykłady

Oświetlenie łazienki - ogólne lampą na suficie
Tradycyjne, ogólne oświetlenie łazienki lampą instalowaną na suficie

Oświetlenie łazienki - lampy przy lustrze
Oświetlenie miejscowe przy lustrze. Aby dobrze oświetlić twarz powinny być zastosowane minimum dwie lampy. Jedna po prawej, a druga po lewej stronie lustra. Powinny być z kloszem mlecznym, by nie razić oczu

Oświetlenie łazienki - nad wanną i natryskiem
Miejscowe doświetlenie wanny i natrysku

Oświetlenie łazienki - przykład
Przykład oświetlenia łazienki z włączonym oświetleniem miejscowym przy lustrze oraz nad wanną i kabiną prysznicową

Oświetlenie łazienki - przykład
Oświetlenie łazienki lampami w innej formie. Kształt opraw oświetleniowych powinien być dostosowany do ogólnego stylu łazienki

Wizualizacje łazienki zostały zaprezentowane dzięki uprzejmości firmy Philips Lighting Poland.

Post Author: Redakcja

1 thought on “Oświetlenie łazienki – najważniejsze miejsca do oświetlenia

    ange

    (7 czerwca 2017 - 09:34)

    Ja szczerze mówiąc cenię sobie ‚niedoświetloną’ łazienkę. O ile dobre światło przy lustrze uważam za obowiązkowe, o tyle branie kąpieli w półmroku uważam za bardzo klimatyczne;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *