Agregat prądotwórczy jest bardzo przydatny w przypadku braku podłączenia do sieci energetycznej lub częstych przerw w dostawie prądu. Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Odpowiedź na to pytanie będzie inna dla każdego klienta, ponieważ dobór odpowiedniego produktu zależy od indywidualnych potrzeb. Sprawdź, jak dobrać idealny agregat prądotwórczy do domu.

Jak działa agregat prądotwórczy?
Szczegółowa budowa generatora prądu zależy od wykorzystanego w nim źródła energii, jednak podstawowy schemat jest zawsze ten sam. Wewnątrz agregatu znajduje się prądnica synchroniczna wyposażona w magnes stały lub elektromagnes, silnik spalinowy (niektóre generatory wyposażone są w akumulator), rozdzielnica elektryczna, zbiornik paliwa oraz pomocnicze elementy kontrolne i pomiarowe, do których należą między innymi układ sterowania, wyłącznik przeciążeniowy i tłumik, rama z amortyzatorami oraz przyłącza i gniazda. Każdy przemysłowy oraz domowy generator prądu napędzany paliwem ma podobną zasadę działania – energia mechaniczna powstająca przy spalaniu paliwa wprawia w ruch wirnik prądnicy i generuje energię elektryczną. Dostępne są agregaty prądotwórcze zasilane różnymi rodzajami paliwa: najczęściej jest to benzyna, ropa naftowa, gaz ziemny lub ropa naftowa. Należy pamiętać, że powstające spaliny są toksyczne, dlatego każdy agregat z wyjątkiem akumulatorowego musi być umieszczony poza budynkiem lub w pomieszczeniu ze specjalną instalacją wentylacyjną. Wiedząc, jak działa generator prądu, możesz przeanalizować swoje potrzeby i wybrać odpowiedni model.
Agregat prądotwórczy inwertorowy czy zwykły?
Agregat prądotwórczy inwertorowy jest zbudowany podobnie do zwykłego, jednak oprócz standardowych elementów znajduje się w nim również inwerter (falownik), stanowiący system stabilizacji napięcia. Tego rodzaju generatory polecane są przede wszystkim do zasilania delikatnych urządzeń elektronicznych, które nie są odporne na skoki napięcia i powstające w ich efekcie wyższe natężenie prądu, mogące doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Agregat prądotwórczy zwykły także jest wyposażony w systemy stabilizacji napięcia, jednak zazwyczaj nie są one tak skuteczne jak inwerter. Przekłada się to na niższą cenę takiego urządzenia. Standardowy generator prądu sprawdzi się przede wszystkim w sytuacjach, gdzie do agregatu podłączany jest sprzęt o średniej lub dużej tolerancji na skoki napięcia. Dlatego stanowi on znakomite rozwiązanie na przykład na działkę: taki generator z pewnością nie uszkodzi kosiarki czy czajnika. Natomiast w przypadku podpinania do generatora delikatnych urządzeń elektronicznych (na przykład laptopa), lepiej jest zdecydować się na agregat prądotwórczy inwertorowy – jest on droższy, ale zapewni pełne bezpieczeństwo sprzętowi wrażliwemu na skoki napięcia.
Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu?
Domowy generator prądu może mieć różną moc – im jest ona większa, tym droższy i większy będzie agregat, jednak będzie w stanie zasilić więcej urządzeń elektrycznych. Aby dobrać odpowiedni generator, należy najpierw określić maksymalną moc urządzeń, które będą do niego jednocześnie podłączone. Trzeba pamiętać, że moc maksymalna nie jest równa mocy znamionowej! Pobór prądu jest większy przy uruchomieniu, a także w niektórych rodzajach odbiorników – na przykład odbiorniki indukcyjne mogą pobierać nawet dziewięciokrotnie więcej mocy, niż jest to wskazane na tabliczce znamionowej. Dlatego przed zakupem agregatu należy dokładnie wyliczyć maksymalny pobór mocy urządzeń, które zamierzasz do niego podłączyć: powinna ona stanowić nie więcej niż 70-80% mocy generatora prądu. Wynika z tego, że agregat prądotwórczy 5 kW jest w stanie zasilić urządzenia o łącznej mocy maksymalnej około 3,5-4 kW. Agregat 10 kW sprawdzi się, jeżeli potrzebujesz podłączyć do niego sprzęt pobierający najwyżej 7-8 kW w jednym momencie. Natomiast agregat prądotwórczy 20 kW umożliwi jednoczesne zasilanie urządzeń o mocy maksymalnej wynoszącej łącznie 14-16 kW. Warto pamiętać, że można ograniczyć pobór mocy, na przykład nie podłączając wszystkich urządzeń jednocześnie (moc startująca może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od mocy kontynuowanej). Pomocne będzie również uruchomienie sprzętu o najwyższej mocy startującej na początku, a także odłączenie od agregatu urządzeń, których praca nie jest niezbędna w danym momencie. Przed wybraniem agregatora o konkretnej mocy należy też sprawdzić, czy będą do niego podłączane urządzenia jedno- czy trójfazowe. Generator jednofazowy może zasilać wyłącznie urządzenia jednofazowe. Generator trójfazowy może stanowić źródło prądu zarówno dla urządzeń jednofazowych (oświetlenie, większość sprzętu RTV i AGD), jak i trójfazowych (kotły elektryczne, kuchnie). Powinieneś jednak pamiętać, że pobór mocy przez urządzenia jednofazowe (jeżeli tylko one są podłączone) nie powinien przekroczyć 60% mocy agregatu. Natomiast w przypadku podłączenia urządzeń jedno- i trójfazowych jednocześnie, fazy powinny być obciążone równomiernie. Szeroki wybór sprzętu i narzędzi budowlanych znajdziesz na stronie Castorama.
Artykuł sponsorowany. Tekst i zdjęcie udostępniła Castorama.